Budowa domu z solarami

Od kilku lat planowaliśmy z mężem budowę własnego domu i dwa razy zastanawialiśmy się nad wydaniem pieniędzy, żeby jak najwięcej zaoszczędzić na budowę. Zwłaszcza dlatego, że marzy się nam dom jak najbardziej ekologiczny, więc koszt budowy będzie nieco wyższy niż standardowego budynku.

Kupiliśmy solary do produkcji elektryczności

solary ze sklepuPodjęliśmy decyzję, że zainstalujemy na działce pompę ciepła i wykorzystamy istniejącą już na niej studnię głębinową, żebyśmy mieli dostęp do wody. Dom będzie też podłączony do sieci wodociągowej, ale planujemy polegać przede wszystkim na wodzie studziennej. Mając już z głowy dostęp do wody i ciepła dyskutowaliśmy nad źródłem elektryczności: turbiny czy panele fotowoltaiczne? Ostatecznie uznaliśmy, że lepszym wyborem będą baterie słoneczne, które w żaden sposób nie zagrażają zwierzętom, co może być problemem w przypadku wiatraków. Oczywiście nasza malutka farma wiatrowa nie byłaby wcale tak groźna, ale oboje za bardzo lubimy zwierzęta, żeby zaryzykować takie rozwiązanie. Popytaliśmy w sklepach i wśród, znajomych, żeby znaleźć najlepszą firmę od fotowoltaiki, która przy okazji zaprojektuje dla nas całą instalację, uwzględniając przy tym nierówny dostęp do światła słonecznego na terenie naszej działki. Znaleźliśmy firmę z dobrymi opiniami i już za tydzień dotrą do nas solary ze sklepu prowadzonego przez tę firmę. Nasz dom jest coraz bliższy ukończenia i właściwie można się będzie do niego wprowadzać, kiedy tylko solary zostaną podłączone i zaczną produkcje energii. Mamy z mężem nadzieję, że nasza inwestycja jest dobra i zacznie się szybko zwracać.

Nasz dom ma niewielkie zużycie energii, dlatego cała instalacja nie jest wcale duża, a do tego latem będziemy sprzedawać nadwyżkę wyprodukowanej elektryczności. Dostaliśmy też dotacje na całość, więc nasz wkład finansowy w panele nie jest taki duży jak pierwotnie zakładaliśmy.