ekogroszek

Centralne ogrzewanie opalane ekogroszkiem

Centralne ogrzewanie jest puki co najbardziej popularnym rodzajem ogrzewania, jaki się stosuje w domach jednorodzinnych prywatnych. Kotły centralnego ogrzewania mogą być opalane różnymi paliwami: węglem brunatnym, drewnem, węglem kamiennym, gazem, czy też ekogroszkiem.

Ekogroszek a ocieplanie domu

ekogroszekEkogroszek jest węglem, który powstaje z połączenia węgla kamiennego oraz węgla brunatnego. Jeśli już zainwestujemy w kocioł na eko groszek, to musimy wiedzieć, że bardzo często w takim kotle także można spalać inny rodzaj paliwa węglowego. Jeśli chodzi o zakup paliwa, to lepiej wybierać ekogroszek workowany, który o wiele łatwiej składować oraz dozować do pieca. Cena oczywiście jest większa, niż w przypadku zakupu ekogroszka luźnego. Na Śląsku można kupić piece centralnego ogrzewania z dozownikiem trzy dniowym na ekogroszek. Dzięki takiemu piecowi, to naszego kotła należy dorzucać węgiel co trzy dni, dzięki czemu mamy więcej czasu dla siebie. Piece centralnego ogrzewania stanowią układy zamknięte. Głównym urządzeniem jest oczywiście kocioł, w którym wytwarza się ciepło, które następnie ogrzewa czynnik. Ten czynnik jest najczęściej wodą. Woda ta przemieszcza się instalacją do odbiorników.

Odbiorniki – grzejniki znajdują się w każdym z pomieszczeń. Wodą, po tym jak dotrze do grzejnika, ochładza się. Po czym wraca z powrotem do kotła, gdzie cały cykl obiegu rozpoczyna się od nowa. Centralne ogrzewanie jak do tej pory jest chyba najbardziej efektywnym oraz opłacalnym źródłem ciepła w naszym domu.