Co kryję się pod pojęciem technologii w skali nano?

Każdego dnia możemy zauważyć jak nasz świat zmienia się nie do poznania, czy to przez rozwój różnych dziedzin nauki, czy to przez działalność człowieka, która ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie świata. W tym tekście chciałbym skupić się na gałęzi nauki, którą jest nanotechnologia. Co to jest, czym się zajmuję, oraz w jaki sposób działa są to pytania, które mogą nurtować wielu ludzi, właśnie dlatego w tym krótkim tekście postaram się odpowiedzieć na tych kilka zagadek.

Wykorzystanie nanotechnologii w dzisiejszym świecie 

nanotechnologiaKiedy chcemy przybliżyć temat jakim jest nanotechnologia, należy skupić się przede wszystkim na tym czym taka technologia jest? W skrócie można napisać, iż jest to sposób ingerencji w strukturę pewnego związku, dzięki czemu możemy zmienić jego właściwości poprzez dodanie pewnych składników lub ich odjęcie. Nanotechnologia jest to młoda oraz bardzo szybko rozwijająca się dziedzina nauki, ze względu na to jakie korzyści ze sobą niesie. Całość technologii materiałowej jest to bardzo obszerny temat, gdyż przykładów jakie możemy wymieniać jest na prawdę setki tysięcy. Ale na świecie istnieją osoby, które bardzo chętnie zagłębiają się w ten temat, gdyż stanowi to ogromną frajdę, jak i powoduję że z dnia na dzień, potrafimy coraz to bardziej wpłynąć na strukturę chemiczną czy fizyczną pewnej substancji, dzięki czemu możemy otrzymać materiały o właściwościach które do tej pory jeszcze nie zostały opisane jak i nigdzie wykorzystane. Nanotechnologia poprzez działanie na struktury bardzo małe takie jak atomy oraz cząsteczki pierwiastków, potrafi umożliwić nam bardzo dokładną analizę danego materiału, przez co nawet najmniejsze zmiany w strukturze są możliwe do zmiany.

Dziedzina nauki jaką jest nanotechnologia stawia nasz dzisiejszy świat, w bardzo dobrym świetle ze względu na to w jaki sposób wpłynęło to na rozwój nauki. Kiedyś nie do pomyślenia było to aby zobaczyć strukturę chemiczną substancji, dziś potrafimy zmieniać ową strukturę, w związku z czym łatwo zauważyć jak jest to istotne dla nas samych.