Czy potrzebujemy lamp podłogowych?

 

Wielu z nas, urządzając swoje mieszkanie – czy to dopiero zakupione, czy też poddawane generalnemu remontowi – dokłada dużej staranności, wybierając wszystkie elementy wyposażenia, nie tylko ze względu na ich użyteczność, ale również na walory estetyczne, którymi dane akcesorium dysponuje. Jednym z elementów wyposażenia łączącym w sobie te dwie cechy, są lampy.

Zastosowanie lamp podłogowych

lampy podłogoweWiększość z nas może powiedzieć, że przecież posiadanie górnego światła w postaci nowoczesnej lampy wiszącej lub tradycyjnego żyrandola, jest wystarczające do oświetlenia danego pomieszczenia. Po co więc nam jeszcze dodatkowo lampy podłogowe? Aby lepiej odpowiedzieć na to pytanie, przyjmijmy, że chodzi o salon i o postawienie lampy podłogowej w rogu, przy naszej kanapie, na której spędzamy większość popołudni, często również wieczorów. Oczywiście w salonie znajduje się górne światło, które rozświetla idealnie całe pomieszczenie. Co jednak, gdy wcale nie potrzebujemy takiej ilości światła, a w zamian za to przydałoby nam się światło punktowe, nadające pomieszczeniu odpowiedniej atmosfery, a konkretnemu miejscu właściwego oświetlenia, które przyda się, np. gdy będziemy chcieli poczytać w spokoju książkę lub nie będziemy chcieli oglądać filmu w całkowitej ciemności, by nie psuć dodatkowo naszego wzroku. W salonie lampa podłogowa może znaleźć swoje miejsce właśnie w pobliżu kanapy lub też stolika, jeśli takowy znajduje się w tym pomieszczeniu.

Lampa podłogowa może stanowić prostą konstrukcję, która nie będzie skupiała na sobie dodatkowej uwagi osób przebywających w pomieszczeniu. Może też wyróżniać się na tle pomieszczenia, stanowiąc jego ciekawy dodatek, podkreślający stylistykę pomieszczenia. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej koncepcji i wybranego modelu lampy.