gruszka betonu

Czy warto mieć gruszki do betonu?

Dostarczenie betonu na plac budowy nie jest łatwym zadaniem. Zwykle zajmują się tym producenci betonu, którzy posiadają odpowiednią maszynę, dzięki której mogą to zapewnić. Jest to specjalna gruszka, która zamontowana została na podwoziu auta ciężarowego. Dzięki swojemu ruchowi wprawia mieszankę w ruch, co nie pozwala jej szybko zastygnąć.

Dlaczego beton przewozi się w gruszkach?

gruszka betonuW takiej gruszce ważne jest też dozowanie dodatkowej wody, dzięki której mieszanka przez dłuższy czas zachowuje swoje parametry. Trzeba jednak pamiętać, że dodatkowa woda, która na chwilę pozwala przedłużyć czas użyteczności mieszanki, jest też na tyle kłopotliwa, że każde kolejne jej dodanie sprawiam, że mieszanka zastygać będzie jeszcze szybciej. Nie można więc robić tego w nieskończoność. Dlatego gruszki posiadają mocne silniki, aby móc szybko dotrzeć do klienta. Nie należy przekraczać szacowanego czasu dojazdu, jeżeli tylko jest to możliwe, gdyż w przeciwnym razie beton zastygnie i nie będziemy w stanie poradzić sobie z jego odpowiednim rozłożeniem. Nowoczesna gruszka betonu dostarczy nam zawsze wystarczającą ilość. To przyczyni się do praktycznego i szybkiego przeprowadzenia prac budowlanych, od takich elementów jak kładzenie kostki brukowej, przez wylewanie fundamentów, po prace konstrukcyjne przy obiektach architektonicznych oraz infrastrukturalnych, gdzie beton wykorzystuje się bardzo szeroko.

W niektórych zakładach powstają prefabrykowane betonowe elementy konstrukcyjne, jednak zwykle beton dostarcza się na plac budowy, aby możliwe było radzenie sobie z takimi wyzwaniami jak odpowiednie rozłożenie mieszanki, która została opracowana na indywidualne zapotrzebowanie do danego projektu. Jej parametry muszą być odpowiednie, aby budynek wytrzymał.