drzwi wewnętrzne

Dlaczego warto montować drzwi wewnętrzne

W trosce o ekologię zaczęto rozpowszechniać budowę domów nie wymagających dużego zużycia energii w celach grzewczych. Dzisiejsze budownictwo stawia na wykorzystywanie energii słonecznej i ograniczenie zużycia węgla oraz gazu ziemnego.

Drzwi wewnętrzne muszą być uszczelnione

drzwi wewnętrznePierwsze domy pasywne powstały na terenie Niemiec w 1990 roku. W Polsce pierwszy dom energooszczędny powstał w celach pokazowych w Smolcu w okolicach Wrocławia. Miało to miejsce dopiero w 2007 roku. Ich dużą zaletą są niskie koszty eksploatacji. Już po pierwszych dwóch latach możemy zauważyć znaczne oszczędności. Aby dom spełniał wytyczne domu pasywnego, jego roczne zużycie energii przeznaczone na ogrzewanie nie może przekraczać 15 kWh/m2. Dla porównania przeciętny dom jednorodzinny o powierzchni 150 m2 na samo ogrzewanie budynku potrzebuje 79 kWh/m2. Jest to więc ponad 5 razy tyle co w przypadku domu pasywnego. Domy energooszczędne cechuje również niski współczynnik przenikania ciepła przez ściany. Nie jest on wyższy niż 0,15 W/m2K. Tak niski współczynnik został uzyskany dzięki grubej izolacji ścian, a przede wszystkim dachu. Wysokim plusem nowoczesnych budynków jest wentylacja. Dzięki temu w pomieszczeniu jest utrzymywana odpowiednia wilgotność oraz ograniczenie ilości alergenów i kurzy w pomieszczeniu. Innowacyjnym rozwiązaniem jest oddzielenie garażu od budynku, aby stanowił on dodatkowe źródło ciepła. Garaże zazwyczaj są oddzielone warstwą termiczną, co umożliwia zastosowanie minimalnej ilości mostków konstrukcyjnych. Dodatkowo aby zapewnić lepszą szczelność pomieszczenia umieszcza się w całości uszczelnione bramy garażowe. Tą samą zasadę zastosowano również w budynku. Okna i drzwi wewnętrzne zostały dokładnie uszczelnione. Ramy są zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych, a okna i drzwi z montażem odpowiedniej firmy umieszczane są w zewnętrznej warstwie izolacji. Tak dokładne uszczelnienie umożliwia tak małe zużycie ciepła, a system wentylacyjny zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury. Dodatkowym atutem jest wyciszenie w domu zapewnione przez ściany okryte gruba warstwą izolacyjną.

W Polsce z łącznej corocznej liczby oddawanych domów do użytku wynoszącej 70 tysięcy już 30% stanowią domy energooszczędne. Jest to coraz bardziej popularna metoda budownictwa, głównie ze względu na swoją przyszłość.