remont

Glazura czy lacobel?

Jeśli chodzi o wykończenia kuchni i łazienki to zazwyczaj jesteśmy tradycjonalistami i wybieramy sprawdzone rozwiązania. W kuchni mają być szafki na jednej ścianie, stolik z krzesłami, po drugiej stronie, ewentualnie wyspa na środku, do tego duża lodówka i zmywarka schowana za zabudową kuchenną, szafki wiszące i stojące i zlewozmywak dwukomorowy.

Remonty wymagają od nas dużego zaangażowania i umiejętności dokonywania trafnych wyborów

remontW łazience mamy umywalkę ukryta w stojącej szafce, lustro nad nią, szafkę na kosmetyki, toaletę i wannę lub kabinę prysznicową, rzadziej pralkę. Malowanie sufitów na biało, kładzenie płytek ceramicznych na podłogi i ściany, przynajmniej częściowo tak jak w kuchni, to standard w tych pomieszczeniach. Czy jednak wykończenia wnętrz zawsze muszą wyglądać tak samo? Czy nie ma innych materiałów, których moglibyśmy użyć? Owszem, glazura ma alternatywę, a jest nią lacobel. Jest to specjalny rodzaj barwionego szkła, mocowanego na ścianach i podłogach. Jest odporny na zarysowania i zbicie, brud i drobnoustroje się na nim nie osadzają, są łatwe w czyszczeniu. Jedyną ich wadą jest na pewno widoczność odcinków palców i tłustych plam, jednak łatwo je zmyć. Taki lacobel montuje się bez kleju, a płytki przylegają do siebie, zatem nie ma fug, które z czasem czernieją i pojawiają się na nim brzydkie grzyby. W razie zniszczenia można wymienić tylko jedną płytkę bez naruszania innych, co jest niemożliwe w przypadku glazury, kiedy trzeba je skuwać i wyjęcie jednej lub nawet kilku płytek bez robienia bałaganu jest niewykonalne. Remonty kielce również sprzyjają lacobelowi, ponieważ możemy zastąpić nim płytki ceramiczne, co jest na pewno bardzo korzystniejsze.

W Kielcach lacobel nie jest jeszcze bardzo popularny, ale z czasem na pewno to się zmieni i lacobel zacznie być doceniany.