termowizja

Jak działa termowizja?

Kamera podczerwona pozwala na obserwowanie obrazu jak w normalnej kamerze z taką jednak zmianą, że kolory nie są takie jak na normalnej kamerze, tylko kolory zależne są od ciepła danego obrazu. Termowizja to obraz.

Na czym polega działanie termowizji?termowizja

Tj. jeśli człowiek jest nagrywany przez taką kamerę w pokoju będzie pokazany jako czerwona lub pomarańczowa postać a reszta obiektów takie jak ściany, biurka itp. będą miały zależne od temperatury kolory chłodne (biały, niebieski, zielony, granatowy itp.). Ogólnie jest urządzenie optoelektroniczne – czyli takie, które nie potrzebuje dotyku, żeby zmienić swoje wartości, np. fotorezystor zależnie od tego czy jest jasno czy ciemno ma dużą albo małą rezystancje. Kamery termowizyjne działają na zasadzie czujnika, który wysyła wiązkę na jakąś odległość i zależnie od tego jaką informację zwrotną odbierze tak zmieniają się jego wartości. Z racji, że jest to wiele elementów, które przekładają się później na filtr nakładany na obraz sygnał analogowy jest przetwarzany na cyfrowy w przetwornikach i analizowany w procesorze. Termowizja jak widać jest bardzo trudna do osiągnięcia. Podejrzewam, że termowizja nie byłaby możliwa bez najnowszej technologii. Dlatego też badania termowizyjne nie są tanie tak same jak same kamery termowizyjne. Wiadomo, że skoro jest to sprzęt specjalistyczny musimy za niego zapłacić nie małe pieniądze. Co więcej wiadomo, że jest kamera i kamera. Można kupić taką kamerę, która pociągnie nas za kieszeń 500zł a możemy i taką ze 5000zł. Takie są już cenniki i tego nic przezwyciężymy.

Wiadomo też, że jeśli chcemy mieć obraz dokładny i sprawdzony nie możemy kupić ten najgorszej wersji ponieważ badanie może być bardzo niedokładne, a tego przecież nie chcemy, ponieważ taka kamera z reguły służy do zarabiania pieniędzy więc nie możemy odwalać fuszery. Termowizja jest pomocna.