Fotowoltaika

Jak oszczędzać i być eko?

Niezwykle ważne w obecnych czasach jest dbanie o własne finanse, oszczędzanie jednak nie zaczyna się krótkoterminowo ale należy rozpatrywać to jako proces długoterminowy.

Ekologiczne oszczędzanie

FotowoltaikaDlatego też warto przyjrzeć się swoim wydatkom, bo może okazać się, że są szukamy oszczędności nie tam gdzie trzeba. Aby przeprowadzić analizę naszych wydatków należy przede wszystkim opracować budżet domowy, wystarczy tabelka w Excelu i możemy sprawdzić gdzie uciekają nasze ciężko zarobione pieniądze. Takich tabelek jest mnóstwo na różnych stronach o oszczędzaniu w internecie, możemy z nich skorzystać lub stworzyć samemu, możemy także skorzystać z wielu programów do oszczędzania lub aplikacji bankowych. Wiadomo, najwięcej płacimy miesięcznie za mieszkanie i wszelkiego rodzaju rachunki, a to za gaz, a to za prąd, a to za telewizję czy telefony. Można oszczędzać na jedzeniu, ale nie do końca jest to dobra oszczędność, jedząc żywość gorszej jakości możemy zachorować a choroba kosztuje. Chcąc ograniczyć rachunki za prąd i ogrzewanie domu możemy w ramach programu prosument zakupić taniej panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, dzięki którym będziemy mieli darmowy prąd i ogrzewanie, a fotowoltaika śląsk może nawet sprawić, że nadwyżki prądu będziemy mogli sprzedać do lokalnej sieci energetycznej.

Produkcja energii elektrycznej i ogrzewania dzięki odnawialnym źródłom energii jest nie tylko ekonomicznie potwierdzona ale ma bardzo duży wpływ na nasze środowisko. Podobnie jest z warzywami i owocami – po co kupować skoro można mieć własne plony.