studnia

Porównanie kosztów przy użyciu studni głębinowej.

Często mamy dylemat jakie technologie wybrać w swoim domu. Stoi przed nami wiele możliwych wyborów skomplikowanych o jeszcze więcej czynników. Studnia głębinowa na Śląsku jest bardzo potrzebna.

Studnia głębinowa jest nam potrzebna i to bardzo.

studniaMożemy sobie zadać pytanie, czy chcemy wydać mało na instalację urządzeń i więcej płacić za rachunki w dłuższej perspektywie, czy może zaopatrzyć się w droższe technologie kosztem niższych rachunków. Trzecią możliwością jest również zakup znacznie droższych technologii ekologicznych w zamian których możemy pozbyć się rachunków w sposób znaczny lub całkowity. Na co zatem się zdecydować? Przeanalizujmy wszystkie dostępne na rynku technologie i ich koszty. Zacznijmy od urządzeń najtańszych. Najtańszym i najpopularniejszym urządzeniem grzewczym jest piec na węgiel. Koszt instalacji jest tu bardzo zróżnicowany. Zakup samego pieca to wydatek rzędu około pięciu tysięcy złotych za piec wyższej klasy. Zakup opału nie jest tutaj też problemem, bo zapłacimy za to około 2 000 złotych rocznie. Do kosztów musimy doliczyć też koszt budowy i zaaranżowanie kotłowni. Drugim rozwiązaniem jest ogrzewanie centralne. Tutaj pojawia się najczęściej problem z jego podłączeniem. Czasami zdarza się, że wykonanie przyłącza gazowego do działki jest niemożliwe do wykonania. Jeśli zastaniemy dom, który nie jest podłączony do ogrzewania centralnego to czeka nas spory wydatek związany z wykonaniem przyłącza. Czeka nas także sporo formalności. Koszt podłączenia domu do gazu łącznie z budową przyłącza i kotłem gazowym powinien nas wynieść około 35 tysięcy złotych. Trzecim rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. Tutaj koszt instalacji tego typu ogrzewania jest zdecydowanie najniższy i najprostszy ze wszystkich wcześniej wymienionych. Zakup grzejnika elektrycznego to około 2 tysiące złotych za sztukę, jednakże roczne koszty za prąd mogą wynieść nawet ponad 10 000 złotych. Możemy je zmniejszyć o jakieś 20% dzięki grzejnikom energooszczędnym. Warto też zwrócić uwagę na urządzenia ekologiczne. Pompa ciepła, której koszt to około 30 tysięcy złotych pozwala na uzyskanie niezwykle taniej energii. Do działania potrzebuje jedynie niewielkiej ilości prądu, a wytwarza znacznie więcej energii niż pobiera. Fotowoltaika to urządzenie, które zamienia energię słoneczną na prąd. Studnia głębinowa na Śląsku pozwoli nam na nieograniczoną darmową wodę.

Te trzy ostatnie rozwiązania połączone ze sobą pozwolą na ograniczenie lub pozbycie się rachunków za media. Widziałem takie rozwiązania na Śląsku i w Krakowie w województwie małopolskim.