Śmieci wcale nie muszą szkodzić środowisku

 

Na topie od jakiegoś czasu jest ekologia w każdym swoim przejawie. Najpierw, jako społeczeństwo konsumpcyjne, bezmyślne zaśmieciliśmy ziemię, teraz natomiast chcemy za wszelką cenę ten błąd naprawić. Chociażby w taki sposób, iż firmy dostały ścisłe wytyczne na temat sposobu produkcji i wykorzystywanych materiałów. Dla tych, co tworzą innowacje sprzyjające środowisku, przewidziano nagrody. 

Biodegradowalne opakowania

opakowania jednorazoweJako społeczeństwo na skalę globalną zaczęliśmy od kilku lat przywiązywać większą wagę do produkowanych przez siebie odpadów. Chodzi o to, aby za wszelką cenę chronić środowisko. Jest więc nastawienie na to, aby to, co się da, było do wykorzystania wielokrotnego, lub żeby dało się z tego zrobić coś nowego, bez konieczności wyrzucania na wysypisko. Ostatnio jednak, jedna z firm produkująca opakowania jednorazowe udowodniła, że śmieci wcale nie muszą szkodzić środowisku. Została za to przyznana tej firmie prestiżowa nagroda. O co więc chodzi z tymi opakowaniami? Producent opracował materiał, który jest w stu procentach biodegradowalny i po wyrzuceniu rozkłada się w przeciągu pół roku, nie szkodząc przy tym środowisku. Tworzywo to jest bowiem w stu procentach naturalne. Opakowania, które są z niego stworzone, przeznaczone są głównie do przechowywania żywności o krótkotrwałym terminie ważności. Producent ma podpisany kontrakt ze znanymi firmami spożywczymi. Można też takie opakowania kupić w sklepach na własny użytek.

Możliwość tworzenia w stu procentach biodegradowalnych opakowań może stać się przełomem w przemyśle i ekologii. Wygląda na to, że w końcu pojawił się kompromis. Produkując śmieci, nie zaszkodzimy ziemi. Nowe tworzywo rozłoży się w przeciągu niecałych sześciu miesięcy. A my na spokojnie bedziemy mogli skupić się na innych problemach.