W sprzedaży dostępne są niezliczone rodzaje drewna, które z kolei można przetwarzać i uszlachetniać na najróżniejsze sposoby. W przypadku cięcia, lub grawerowania laserem istnieje wiele sposobów, które trudno jest w jednakowy sposób opisać dla wszystkich rodzajów wyrobów drewnianych. Są jednak zasady i wskazówki, które mogą być pomocne przy tego rodzaju pracach.
Najważniejsze wskazówki dotyczące obróbki drewna laserem
Podczas cięcia laserem, należy pamiętać, że materiał taki jak sklejka ma tendencję do pozostawienia śladów z tak zwanego przypalenia. Dlatego istotne jest, by praca nastawiona była na dużą prędkość. Najlepszą jakość uzyskuje się podczas pracy z niską częstotliwością, małą soczewką, małą dyszą, oraz włączonym kompresorem. Podobnie jak w przypadku wszystkich prac związanych z cięciem, konieczne jest również zastosowanie stołu do cięcia laserowego. To wszystko sprawia, że temperatura, którą generuje laser podczas cięcia, jest szybko usuwana z materiłału, dzięki czemu unikniemy śladów z przypalenia. Tak jak cięcie sklejki laserem również grawerowanie, zwłaszcza miekkiego drewna wymaga rozogniskowania dzięki czemu, grawer będzie zawierał więcej kontrastu. Na siłę kontrastu można również wpłynąć przez rozproszenie. W zależności od rodzaju drewna i soczewki można bez problemu rozproszyć od 4 do 12 mm. Im bardziej chcemy otrzymać precyzyjne detale, tym krótsza powinna być ogniskowa soczewki. Generalnie soczewki 1,5 nadają się do każdego rodzaju grawerowania drewna.
Dobrym sposobem na zabezpieczenie drewna, zarówno podczas cięcia jak i grawerowania jest użycie taśmy maskującej. Wystarczy zakleić wybrane miejsce i bez problemy wykonać laserową obróbkę przez taśmę. Następnie po prostu ściągnąć taśmę, a wraz z nią powstałe zanieczyszczenia z przypalenia.