Wskazówki dotyczące prawidłowej obróbki drewna

W sprzedaży dostępne są niezliczone rodzaje drewna, które z kolei można przetwarzać i uszlachetniać na najróżniejsze sposoby. W przypadku cięcia, lub grawerowania laserem istnieje wiele sposobów, które trudno jest w jednakowy sposób opisać dla wszystkich rodzajów wyrobów drewnianych. Są jednak zasady i wskazówki, które mogą być pomocne przy tego rodzaju pracach.

Najważniejsze wskazówki dotyczące obróbki drewna laserem

cięcie sklejki laseremPodczas cięcia laserem, należy pamiętać, że materiał taki jak sklejka ma tendencję do pozostawienia śladów z tak zwanego przypalenia. Dlatego istotne jest, by praca nastawiona była na dużą prędkość. Najlepszą jakość uzyskuje się podczas pracy z niską częstotliwością, małą soczewką, małą dyszą, oraz włączonym kompresorem. Podobnie jak w przypadku wszystkich prac związanych z cięciem, konieczne jest również zastosowanie stołu do cięcia laserowego. To wszystko sprawia, że temperatura, którą generuje laser podczas cięcia, jest szybko usuwana z materiłału, dzięki czemu unikniemy śladów z przypalenia. Tak jak cięcie sklejki laserem również grawerowanie, zwłaszcza miekkiego drewna wymaga rozogniskowania dzięki czemu, grawer będzie zawierał więcej kontrastu. Na siłę kontrastu można również wpłynąć przez rozproszenie. W zależności od rodzaju drewna i soczewki można bez problemu rozproszyć od 4 do 12 mm. Im bardziej chcemy otrzymać precyzyjne detale, tym krótsza powinna być ogniskowa soczewki. Generalnie soczewki 1,5 nadają się do każdego rodzaju grawerowania drewna.

Dobrym sposobem na zabezpieczenie drewna, zarówno podczas cięcia jak i grawerowania jest użycie taśmy maskującej. Wystarczy zakleić wybrane miejsce i bez problemy wykonać laserową obróbkę przez taśmę. Następnie po prostu ściągnąć taśmę, a wraz z nią powstałe zanieczyszczenia z przypalenia.