waga

Zastosowanie gęstości i objętości

Często pojawia się zagadnienie typu: co jest cięższe: woda czy metal. Na to pytanie nie odpowiedziała by nawet nasza najlepsza waga samochodowa, gdyż ona potrafi tylko warzyć ale nie odpowiadać na pytania. Podobnie było z pytaniami typu co jest cięższe: kilogram wody czy kilogram pierza lub kilogram ołowiu.

wagaOczywiście w każdym wypadku kilogram ma masę kilograma, więc i waży tyle samo, bo ziemia każdy kilogram przyciąga z tą samą siłą jeśli jest to w tej samej odległości. Różnice robią się dopiero przy tak dużych zmianach odległości jak wtedy gdy statek kosmiczny oddala się o tysiące kilometrów od ziemi. Grawitacja słabnie wraz z odległością. Ale w przypadku takim czy jesteśmy metr nad ziemią czy na szczycie najwyższej góry świata, to te kilka kilometrów w porównaniu do rozmiarów całej planety ziemi praktycznie nic nie zmienia. Ale to dalej nie odpowiada na pytanie co jest cięższe: metal czy woda. Większość osób, która dopiero poznaje wagi platformowe to wie automatycznie odpowie, że metal jest przecież cięższy. Ale czy cięższy jest gwóźdź metalowy do wiadra wody? Oczywiście, że nie i nie jest to dowodem na to, że woda jest cięższa od metalu, bo wiadro metalu będzie cięższe od identycznego wiadra pełnego wody.
Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi, ale jest coś co mówi, że ten metal przeważa, ale jak to udowodnić. To samo zagadnienie, które opisuje wagi platformowe takie jak waga samochodowa, wytrzymałość materiałów i ich zachowania. Co uwzględnia jednocześnie ile tego jest i jak duże to jest. Bo tak to można oszukiwać na jedzeniu, że wygląda na duże w środku wypchane powietrzem a nie jedzeniem.
Skuteczne do określenia jak się mają materiały względem siebie i aby wykazać co utonie w wodzie a co będzie pływać, co szybko spadnie w ziemskiej atmosferze a co będzie spadać opornie jak ptasie piórko.

To zagadnienie, które pozwala nie myśleć o tym czy coś jest większe i ile ma kilogramów i ile metrów ale co w czym. Np. drewno w wodzie, złoto w wodzie, piórko w powietrzu i inne. Tym zagadnieniem jest gęstość i gęstość wraz z objętością będzie kluczowa do zrozumienia dalszych zagadnień takich jak czym tak naprawdę jest masa, która jest niezmienna i stała mimo, że różnie mogą wskazywać pomiary ciężaru.